~ LICEUL PEDAGOGIC D. P. PERPESSICIUS BRĂILA ~
LICEUL PEDAGOGIC
„DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS

BRĂILA
Profilul / Specializarea
Prima
medie de
admitere
Ultima
medie de
admitere
Pedagogic / Învăţător-educator
9,73
7,48
Uman / Filologie
9,03
7,86
Uman / Ştiinţe sociale
9,24
8,13
Real / Ştiinte ale naturii
9,00
7,81
Comisia Metodică a Învăţătorilor

    * Fii inteligent la matematică” - premiul I - Stoian Alexandru; premiul III Andrei Avramescu - (cls.a IV a) şi 2 premii I, 1 premiu II, 1 premiu III(cls.a III a B);
    * „Să ne întrecem cu micul Gauss” Şcoala „Vasile Alecsandri” Brăila - premiul I Avramescu Andrei
    * Concursul Judeţean de ortografie „Ion Creangă” - premiul I Anghel Casyana şi premiul III - Iorga Claudiu;
    * Concursul interjudeţean „Sunt cetăţean, am drepturi” - Şcoala Gimnazială „Traian” Craiova - Dolj - creaţie literară: premiul I - Stoian Elena şi Iorga Claudiu 
       - premiul I;
    * Concurs interjudeţan „Lasă-mi, toamnă, florile” Şcoala Pângăraţi, Neamţ - creaţii literare: premiul I - Anghel Casyana şi Stoain Elena;
    * Educaţie muzicală „Vreau să fiu o stea! Şcoala Gimnazială Chiscani, jud. Brăila: Premil I Anghel Casyana şi Toma Elisabeta şi premiul III Stoian Elena;
    * Concursul judeţean „Eminescu în vers şi culoare” Şcoala Gimnazială „Constantin Sandu Aldea” Brăila: Premiul I Anghel Casyana şi Tiron Clara, Premiul II -
       Barbu Andrei şi Popa Livia;
    * Concursul Judeţean „Labirintul” Şcoala Gimnazială „Al. I. Cuza” Brăila - premiul I echipajul format din elevii: Avramescu Andrei, Anghel Casyana, Stoian
       Alexandru şi Iorga Claudiu;
    * Concursul judeţean de educaţie rutieră: „O secundă pt viaţa mea”  - premiul II - echipajul Tiron Clara şi Anghel Casyana;
    * Concursul Naţional „Praznicul Învierii” - Tiron Clara - Premiul I, Oae Irina - premiul I, Stoian Alexandru - premiul I şi Dicianu Denisa premiul I;
    * Concurs judeţean „Paştele - tradiţii şi obiceiuri” Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Brăila - Tiron Clara - premiul II, premiul III - Pânzariu Teodora;
    * Concurs „Sărbătoarea Crăciunului” - Tiron Clara premiul II;
    * Concursul Naţional „Piticot” - disciplina Limba Română: premiul I: 6 elevi, premiul II: 10 elevi, premiul III: 7 elevi (cls.I) -  disciplina Matematică: premiul I: 12 
       elevi, premiul II: 11 elevi, premiul III: 3 elevi (cls.I);
    * Concursul Naţional „Micii Exploratori” - Premiul I: 11 elevi, premiul II: 8 elevi, premiul III: 2 elevi
    * Concursul naţional „Daruri pentru ziua Pământului” - Premiul I (Lefteriu Daria, Vişan Alina)  
    * Concursul naţional „Mesaj de prietenie” - Premiul II (Althamer Bianca, Bianu Eva), Menţiune (Filote Livia, Mavroianu Ştefan)
    * Concursul judeţean „Parada costumelor neobişnuite” (calendarul concursurilor judeţene ale I.Ş.J. Braila): Premiul II - Vâju Mihai, premiul II: Bărbuţă Irina,
       Pânzariu Teodora;
    * Concursul interjudeţean de creaţie artistico-plastică „Sunt român şi asta-mi place!” (CAERI 2014 / poz. 294) - Premiul I : Althamer Bianca; Premiul II: Soiu
       Cristian, Pătraşcu Anca; Premiul III: Pătraşcu Anca;
    * Concursul interjudeţean de creaţie literară „Sunt roman şi asta-mi place!” (CAERI 2014 / poz. 294) - Premiul I: Bianu Eva, Bărbuţă Irina.

Comisia Metodică „Limbă şi Comunicare”

    * Premiul I - Soare Liviu, clasa a XI-a C, la concursul organizat de Ziua Liceului Pedagogic „D. P. Perpessicius” Brăila „Viaţa şi opera lui D. P. Perpessicius”-
       prof. coordonator Marioara Novac;
    * Menţiune - Enache Andreea, clasa a XI-a C, Sesiunea de comunicări „Timpul - supratemă a operei eminesciene” - prof. coordonator Marioara Novac;
    * Menţiune la Olimpiada de limbă, comunicare şi literatură - Neagu Ramona, clasa a IX-a B - prof. coordonator Marioara Novac;
    * Marele Premiu, Concursul interjudeţean „Fănuş Neagu” - Neagu Ramona, clasa a IX-a B - prof. coordonator Marioara Novac;
    * Premiul al III-lea, Concursul naţional „Ana Blandiana” - Enache Andreea, clasa a IX-a C - prof. coordonator Marioara Novac;
    * Premiul I - Bercea Vlad, clasa a XI-a B şi premiul al III-lea - Sasu Valeria, clasa a IX-a B la Concursul judeţean „Panait Cerna” - prof. coordonator Marioara
       Novac;
    * Premiul I - Bogoi Elena, clasa a X-a C şi Menţiune - Buhuş Andreea, clasa a X-a C la Concursul „Cartea, prietena mea” - prof. coordonator Carmen Aldea;
    * Premiul I  la Sesiunea de comunicări Universitatea „Constantin Brâncoveanu” Brăila - Bogoi Elena, clasa a X-a C - prof. coordonator Carmen Aldea;
    * Menţiune la Concursul judeţean „Fănuş Neagu” - Mihai Oana, clasa a XII-a C - prof. coordonator Carmen Aldea;
    * Premiul al III-lea la Concursul judeţean „Fănuş Neagu” - Negoiţă Andreea, clasa a X-a B - prof. coordonator Florentina Vasile;
    * Premiul I la Concursul „Popas la Poarta Neagră” - Mircea Cristina, Negoiţă Andreea, Malinchi Elena - prof. coordonator Florentina Vasile;
    * Premiul al II-lea la Concursul „Popas la Poarta Neagră”- Gheorghe Ionela, clasa a X-a B - prof. coordonator Florentina Vasile;
    * Premiul al III-lea la Concursul ”Popas la Poarta Neagră” - Sevastre Elena, clasa X-a B - prof. coordonator Florentina Vasile;
    * Menţiune Concurs „Alecu Ioan Ghilia” - Mircea Cristina, clasa a X-a B - prof. coordonator Florentina Vasile;
    * Premiul al II-lea la Evaluare în educaţie - Giuvelic Andreea, clasa a VII-a - prof. coordonator Adriana Tudor;
    * Premiul II - Chiburţă Bianca, clasa a VIII-a la concursul organizat de Ziua Liceului Pedagogic „D. P. Perpessicius” Brăila „Viaţa şi opera lui D. P.
       Perpessicius” - prof. coordonator Anicuţa Novac;
    * Premiul al III-lea la Concursul naţional „Mihai Eminescu” - Chiburţă Bianca, clasa a VIII-a - prof. coordonator Anicuţa Novac;
    * Menţiunea I la Concursul judeţean „Fănuş Neagu” - Burlacu Andreea, clasa a VIII-a - prof. coordonator Anicuţa Novac;
    * Menţiune la Concursul naţional „Ana Blandiana” - Burlacu Andreea, clasa a VIII-a - prof. coordonator Anicuţa Novac;
    * Menţiune la Olimpiada de limbă, literatură şi comunicare - Burlacu Andreea, clasa a VIII-a - prof. coordonator Anicuţa Novac;
    * Premiul al II-lea la Concursul naţional „Ion Creangă”- Burlacu Andreea, Chiburţă Bianca, clasa a VIII-a - prof. coordonator Anicuţa Novac;
    * Premiul al III-lea la Sesiunea de comunicări pentru elevi „Timpul - supratemă a operei eminesciene” - Sofrone Florina, clasa a XI-a A - prof. coordonator
       Anicuţa Novac;
    * Menţiune - Stoichici Elena, clasa a V-a A, Olimpiada de lectură - prof. coordonator Ionuţ Budur;
    * Premiul al III-lea la Olimpiada  de limbă, literatură şi comunicare - Stochici Elena, clasa a V-a A - prof. coordonator Ionuţ Budur;
    * Premiul I la Concursul „Popas la Poarta Neagră” - Nuţu Mario, clasa a V-a A - prof. coordonator Ionuţ Budur;
    * Premiul al III-lea la Concursul „Popas la Poarta Neagră” - Mureş Andreea, clasa a V-a A - prof. coordonator Ionuţ Budur;
    * Premiul I la Simpozion interjudeţean „I. L. Caragiale” - Grozea Izabela, clasa a V-a A - prof. coordonator Ionuţ Budur.


Comisia Metodică „Limbi Moderne - L1” (limba engleză şi limba germană)

    * Premiul III - elevii Constantinescu Gabriela şi Dima Cristina, clasa a XI-a C obţinut în cadrul proiectului educaţional „Obiceiuri şi tradiţii de Crăciun în statele
       UE”, organizat de Asociaţia pentru turism ecologic „Edel Weiss”, Inspectoratul Şcolar Judeţean Brăila şi Colegiul Naţional „Gh. M. Murgoci” Brăila;
    * Premiul I (95 p) la faza judeţeană a concursului „Evaluare în Educaţie”, sesiunea I, noiembrie - Enache Andreea, clasa a XI-a C;
    * Menţiune (95 p) la faza judeţeană a concursului Evaluare în Educaţie, sesiunea I, noiembrie 2013 - Zainea Adina, clasa a V-a B;
    * Mentiune la Evaluare în Educaţie, sesiunea I, noiembrie 2013 - eleva Roşcan Teodora, clasa a VII-a;
    * Premiul III la Olimpiada de limba engleză - faza judeţeană - eleva Roşcan Teodora, clasa a VII-a;
    * Premiul al II-lea la Olimpiada de limba engleză - faza judeţeană - elevul Gaiţă Bogdan, clasa a X-a B.


Comisia Metodică „Limbi Moderne - L1” (limba franceză şi limba rusă)

    * Premiul I - eleva Constantinescu Gabriela, clasa a XI-a C, la Concursul judeţean de eseuri şi prezentări ppt  organizat de Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”
       Brăila - „Découvrons la géographie de la France”- prof. coordonator Otilia Gabriela Ilie;
    * Premiul al II-lea şi respectiv Mentiune obţinute la Sesiunea anuală a cercetării studenteşti ediţia a XXII-a  din cadrul Universităţii „Constantin Brâncoveanu”
       Brăila de către două eleve din clasa a XI-a C prof. coordonator Georgiana Hagiu.

Comisia Metodică „Matematică”

    * Menţiune - eleva Sandu Geanina, clasa a XII-a D - Concursul Interjudeţean de Matematică „Petru Moroşan - Trident”, 09.11.2013 - prof. coordonator
       Mădălina Teodorescu;
    * Premiul I - eleva Zainea Teodora, clasa a XII-a A - Concursul Naţional de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, etapa locală, 16.02.2014 - prof.
      coordonator Valerian Antohe;
    * Premiul  al III-lea - eleva Sandu Geanina, clasa a XII-a D - Concursul Naţional de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, etapa locală, 16.02.2014 - prof.
      coordonator Mădălina Teodorescu;
    * Menţiune - eleva Zainea Teodora, clasa a XII-a A - Concursul Naţional de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, etapa naţională, mai 2014 - prof.
      coordonator Valerian Antohe;
    * Menţiune - eleva Grozea Isabela, clasa a V-a - Olimpiada de Matematică, etapa judeţeană, 08.03.2014 - prof. coordonator Felicia Alexandru;
    * Menţiune - eleva Stoichici Elena, clasa a V-a - Olimpiada de Matematică, etapa judeţeană, 08.03.2014 - prof. coordonator Felicia Alexandru;
    * Menţiune - eleva Neicu Ruxandra, clasa a V-a - Olimpiada de Matematică, etapa judeţeană, 08.03.2014 - prof. coordonator Felicia Alexandru;
    * Menţiune - eleva Chiburţă Cătălina, clasa a VIII-a - Olimpiada de Matematică, etapa judeţeană, 08.03.2014 - prof. coordonator Felicia Alexandru;
    * Premiul I - elevul Calciu Alexandru, clasa a V-a A - Concursul naţional „Fii inteligent la ... matematică”, 02.04.2014 - prof. coordonator Felicia Alexandru;
    * Premiul al III-lea - eleva Leopa Maria, clasa a V-a A - Concursul naţional „Fii inteligent la ... matematică”, 02.04.2014 - prof. coordonator Felicia Alexandru;
    * Premiul al III-lea - elevul Stamate Mihai, clasa a V-a B - Concursul naţional „Fii inteligent la ... matematică”, 02.04.2014 - prof. coordonator George Şerban;
    * Menţiune - eleva Neacşu Georgiana, clasa a V-a B - Concursul naţional „Fii inteligent la ... matematică”, 02.04.2014 - prof. coordonator George Şerban;
    * Premiul al  II-lea - elevul Burcă Mihai, clasa a VI-a A - Concursul naţional „Fii inteligent la ... matematică”, 02.04.2014 - prof. coordonator Mădălina
      Teodorescu.

Comisia Metodică „Tehnologii”

    * Premiul I - elevul Ţino Carol, clasa a VI-a A la Concursul judeţean „InfoJunior” - prof. coordonator Mirela Chiţu;
    * Menţiune - elevii Burcă Mihai şi Ţino Carol-Mihail, clasa a VI-a A la Concursul organizat de Liceul Teoretic „Viaţa şi opera lui Nicolae Iorga” - prof. coordonator Mirela Chiţu;
    * Premiul I -elevii Mardare Cristian şi Marica Angel, clasa a XII-a E la Concursul Judeţean „Grigore Moisil” - prof. coordonator Nicolae Mădălina;
    * Menţiune - - elevul Calciu Alexandru, clasa a V-a A la Olimpiada de Educaţie tehnologică, faza judeţeană - prof. coordonator Antonia Aramă.

Comisia Metodică „Socio-Umane”

    * La Simpozionul naţional “BĂRĂGANUL ROMÂNESC ÎNTRE SACRU ŞI PROFAN” au participat cu următoarele lucrări : eleva Giuvelic Andreea (VII) - „Sfinţii
       Împăraţi Constantin şi mama sa Elena - Apostolii secolului IV” şi Oţelea Oana (XII) - „Rolul primului împărat creştin în evoluţia creştinismului”, 13.XI.2013 -
       ambele lucrări au fost publicate în revista religioasă (cu ISBN) „BĂRĂGANUL ROMÂNESC ÎNTRE SACRU ŞI PROFAN”, iar lucrarea elevei Oţelea Oana a
       primit Menţiune - prof. coordonator Lucia-Doina Lăzărescu.
    * Premierea a 35 de elevi de la clasele II-XII câştigători ai concursului de „Sf. Nicolae” - Elevii au donat suma de bani (150 RON) primită de la Pr. Paroh Sorin
       Marinescu (pentru premiile lor), persoanelor defavorizate de la Centrul „Speranţa” Brăila (pentru darurile de Sf. Nicolae), 6 decembrie 2013;
    * 19 dec. 2013 - activitate caritabil-filantropică „Şi tu poţi fi Moş Crăciun” la sala de lectură a Bibliotecii Judeţene „Panait Istrati” Brăila, oferind daruri copiilor de
       la Şcoala Gimnazială „Anton Pann” Brăila - prof. Victoria Ferescu;
    * 6 decembrie 2013 - desfăşurarea şi premierea elevilor în cadrul concursului organizat în cinstea zilei Sfântului Nicolae - ocrotitorul oraşului Brăila - prof.
      coordonator Ferescu Victoria;
    * 9 martie 2014 - Duminica Ortodoxiei - concurs iconografic - participanţi: 3 eleve - clasa a III B, 1 elev - clasa a V B, Elevii au primit diplome de participare, 
      iconiţe şi revista „Călăuza Ortodoxă” - prof. coordonator Lucia-Doina Lăzărescu .
    * 9 iunie 2014 - participarea cu un număr de 10 elevi ai liceului la pelerinajul Buciumeni - Galaţi de hramul „Sf. Treime” - prof. grad I Ferescu Victoria;
    * Olimpiada de pedagogie - etapa locală: profesori cordonatori: Constantin Gherghinoiu şi Maria-Luiza Ţino
          - Premiul I - eleva Măcreanu Mirela,
          - Premiul II - eleva Sasu Valeria, clasa a IX-a B
          - Premiul III - eleva Neagu Ramona-Ionela, clasa a IX-a B
          - Menţiunea I - eleva Oană Denisa, clasa a IX-a B
          - Menţiunea II - Lungu Amalia-Violeta, clasa a IX-a B
    * Olimpiada de pedagogie - etapa judeţeană: profesori coordonatori Constantin Gherghinoiu şi Maria-Luiza Ţino Maria
          - Premiul III - Marin Andreea Laura, clasa a XI-a B
          - Premiul III - Moca Georgiana, clasa a XI-a A
          - Menţiune - Negoiţă Andreea, clasa a XI-a B
          - Menţiune - Gheorghe Ionela Georgiana, clasa a XI-a B
          - Menţiune - Costachi Andra, clasa a XI-a A
    * Olimpiada de pedagogie - etapa naţională:  profesori coordonatori Constantin Gherghinoiu şi Maria-Luiza Ţino Maria
          - Menţiune-Măcreanu Mirela clasa a IX-a B.
          - Menţiune-Măcreanu Mirela clasa a IX-a B
          - Menţiunea a II-a la Olimpiada de religie, faza judeţeană, eleva  Mihăilă Alexandra Maria, clasa a XI-a A
          - Premiul II  la Olimpiada de religie, faza judeţeană, eleva  Gurău Carmen, clasa a XI-a B
          - Menţiunea a III-a la Concursul interdisciplinar „Cuvântul creator” Şcoala Gimnazială „Fănuş Neagu”, eleva Cârlan Elena Mădălina , clasa a VII-a

Comisia Metodică “Ştiinţe ale naturii”

          - Premiul II la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, elevul Calciu Alexandru, clasa a V-a A
          - Premiul II la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, elevul Verman Liviu, clasa a VI-a A
          - Premiul II la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, elevul Neagoe Dodu, clasa a V-a B
          - Premiul III la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, eleva Stochici Elena, clasa a V-a A
          - Premiul III la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, elevul “Ţandără Andrei, clasa a VI-a A
          - Premiul III la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, eleva Grozea Isabela,  clasa a V-a A
          - Premiul III la Concursul judeţean “Micii naturalisti”, elevul Ţino Carol , clasa a VI-a A
          - Premiul III la Olimpiada de biologie, faza judeţeană, elevul Davis Răzvan, clasa a VII-a
          - Menţiune la Olimpiada de biologie, faza judeţeană, eleva Ion Ramona, clasa a VII-a
          - Menţiune la Olimpiada de biologie, faza judeţeană, eleva Cârlan Mădălina Elena, clasa a VII-a
          - Menţiune la Concursul de Neuroştiinţe “Neuroset”, eleva Giuvelic Andreea, clasa a VII-a
          - Menţiune la Concursul de Neuroştiinţe “Neuroset”, elevul David Răzvan, clasa a VII-a
          - Proiect de parteneriat educational - „Viitorul Pamantului depinde si de mine!”,  partener - Şcoala Gimnazială “Sf. Andrei”, Brăila.
          - Proiect educational judetean „Viitorul Terrei este in mainile noastre”,  parteneri: Şcoala Gimnazială „C.S.Aldea” si Liceul Teoretic „N. Iorga”
          - Premiul I la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, eleva Boingeanu Anda, clasa a V-a B
          - Premiul I la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, eleva Mircioi Bianca, clasa a VI-a A
          - Premiul I la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, elevii Stamate Ştefania, Panait Costa, clasa a V-a A
          - Premiul I la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, eleviele Crăciun Ana Maria, Leopa Maria, clasa a V-a A
          - Premiul I la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, eleva Costian Ştefania, clasa a VI-a A
          - Premiul I la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, eleva Surdu Maria, clasa a VII-a
          - Premiul II la Simpozionul Judeţean “Lumea minunată a păsărilor”, eleva Chelu Ana-Maria, clasa a VII-a
          - Premiul I la la  Simpozionul Regional “Abordarea interdisciplinara a fizicii”, eleva Gagu Andreea, clasa a X a A


Comisia Metodică „Istorie şi Geografie”

          - Premiul I la Olimpiada naţională de istorie, elevul Petre Alexandru, clasa a XII-a C
          - Menţiunea a II-a  la Olimpiada naţională de istorie, elevul Ţigău Alexandru, clasa a  XI-a C
          - Premiul I  la Olimpiada judeţeană de geografie, elevul Petre Alexandru, clasa a XII-a C
          - Premiul II  la Olimpiada judeţeană de geografie, elevul Soare Liviu, clasa a XI-a C
          - Premiul I la Concursul Naţional Terra, faza judeţeană, eleva Neicu Ruxandra, clasa a V-a A
          - Menţiune la Concursul Naţional Terra, faza judeţeană, elevul Calciu Alexandru, clasa a V-a A
          - Menţiune la Concursul Naţional Terra, faza judeţeană, eleva Cârlan Mădălina, clasa a VII-a
          - Premiul II  la Concursul Naţional Terra, faza naţională, eleva Neicu Ruxandra, clasa a V-a A
          - Menţiune la Concursul Naţional Terra, faza judeţeană, elevul Neagoe Dodu Gheorghe, clasa a VI-a B
          - Menţiune la Concursul Naţional Terra, faza judeţeană, eleva Boingeanu Anda, clasa a VI-a B
          - Menţiune la Concursul şcolar de istorie locală ,,Monumentele Brăilei - Case de patrimoniu’’ organizat de Biblioteca Judeţeană „Panait Istrati”,eleva                   
            Nedelcu Alina Ionela, clasa a X-a B:
          - Premiul II  la Concursul şcolar de istorie locală ,,Monumentele Brăilei - Case de patrimoniu’’ organizat de Biblioteca Judeţeană „Panait Istrati”, eleva
            Despa Zdrolidis Gabriela, clasa a XI-a A
          - Premiul III  la Concursul şcolar de istorie locală ,,Monumentele Brăilei - Case de patrimoniu’’ organizat de Biblioteca Judeţeană „Panait Istrati”, eleva
            Sofrone Florina, clasa a XI-a A
          - Locul IV la Concursul judeţean de cunoaştere locală „Brăila, Trecut-Prezent şi Viitor”, faza judeţeană, echipajul format din elevii  Petrea Alexandru,
            Constantinescu Gabriela şi Soare Liviu - clasele XII C/XI C
          - Premiul III la Concursul adresat elevilor şi studenţilor - „24 ianuarie 1859 - Mica Unire”, desfăşurat la Universitatea „Constantin Brâncoveanu”, echipaj
            format din elevii: Petrea Alexandru, Mihai Oana şi Neculai Mihaela, clasa a XII-a C
          - Premiul III la Concursul judeţean „Un secol de la debutul Primului Război Mondial” (28 ianuarie 2014), desfăşurat la Colegiul Naţional „Ana Aslan”,
            echipaj format din elevii Constantinescu Gabriela şi Soare Liviu, clasa a XI-a C
          - Premiul II la Concursul judeţean „De la robie la emancipare”, desfăşurat la Şcoala cu cls. I-VIII „Anton Pann”- 21 februarie 2014, echipaj format din elevi
            ai clasei a XII-a B
          - Premiul I la Concursul judeţean „Memoria Holocaustului”, elevul Petrea Alexandru, clasa a XII-a C
          - Premiul II la Concursul judeţean „Memoria Holocaustului”, eleva Dogaru Georgiana, clasa a XI-a B
          - Menţiunea I Concursul judeţean „Memoria Holocaustului”, elevul Stamate Valentin, clasa a XI-a C
          - Menţiunea a II-a  Concursul judeţean „Memoria Holocaustului”, elevul Antonescu Gabriel, clasa a XI-a C
          - Premiul I la Concursul naţional pentru elevi „Modelul meu nenăscut - sursă de inspiraţie istorico- literară”, secţiunea Eseu, eleva Toader Mădălina, clasa
            a XI-a C
          - Menţiune la Concursul naţional pentru elevi „Modelul meu nenăscut - sursă de inspiraţie istorico- literară”, secţiunea Proză,  eleva Mihai Oana, clasa a
            XI-a C
          - Premiul III la Concursul naţional pentru elevi „Modelul meu nenăscut - sursă de inspiraţie istorico- literară”, secţiunea Poezie, elevul Petrea Alexandru,
            clasa a XII-a C
          - Premiul I la Concursul naţional “Unitate şi diversitate în Uniunea Europeană”, elevele Ionescu Oana, Dumitru Veronica
          - Premiul III la Concursul naţional “Unitate şi diversitate în Uniunea Europeană”,eleva Micu Teodora
          - Menţiune la Concursul naţional “Unitate şi diversitate în Uniunea Europeană”, eleva Vrânceanu Andra
          - Premiul I la Concursul naţional “Obiceiuri şi tradiţii de Paşti la români şi minorităţile naţionale”, eleva Bereandă Georgiana
          - Premiu special la  Concursul Naţional “Rezistenţa anticomunistă”,eleva Vrânceanu Andra, clasa a
          - Menţiune la  Concursul judeţean ,,Obiceiuri şi traditii de Crăciun în Uniunea Europeană’’, eleva Rusea  Teodora, clasa a IX-a D
          - Premiul III la Concursul judeţean „Nicolae Iorga”, eleva Chiburţă Cătalina Adelina,  clasa a VI-a
          - Premiul I la Concursul judeţean interdisciplinar ,,Decouvrons la geographie de la France!’’ eleva Constantinescu Gabriela, clasa a XI-a C
          - Premiul II la Simpozionul Judeţean ,,Importanţa zonelor umede în dezvoltarea comunităţii’’, ediţia a VIII-a, elevele Turcu Mădălina  şi Rusea Teodora,
            clasa a XI-a D

Comisia Metodică „Educaţie Fizică şi Arte”

          - Locul I la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, Şah, eleva Anca Marinescu, clasa a X-a D
          - Locul III la  Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, Tenis de masă, elevul  Cristea G..
          - Locul III la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar,  Echipa de volei  băieţi
          - Locul III  la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, Echipa de handbal băieţi
          - Menţiune la   Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, Echipa de  baschet băieţi
          - Menţiune la  Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, Echipa de fotbal băieţi
          - Menţiuni la Concurs şcolar de istorie locală  „Monumentele Brăilei. Case de Patromoniu” , elevele  Cârlan Mădălina, Giuvelic Andreea, Bălăbaneanu
            Oana Gabriela, clasa a VII-a.
REZULTATELE EXAMENELOR NAŢIONALE
pentru anul şcolar 2013 - 2014
Examenul
Sesiunea
Promovabilitatea
Evaluarea Naţională
-
96,00 %
Bacalaureat
iunie-iulie 2014
99,00 %
  Bacalaureat
august-septembrie 2014
100 %
PERFORMANŢELE ŞCOLARE ŞI EXTRAŞCOLARE
obţinute de elevii liceului în anul şcolar 2013-2014
Mediile de admitere în liceu - pentru anul şcolar 2014-2015